46789734 1942592155829698 2370566491327168512 n

 

Podsumowanie roku 2018

Chyba po raz drugi (odkąd „udzielam” się na tej stronie) postanowiłem podsumować miniony sezon w całości, bo niestety w jego trakcie wiele fajnych i wartościowych sukcesów gdzieś umknęło uwadze i nie zostało zrelacjonowanych, więc może chociaż kilka z nich uda mi się przypomnieć.

Pomimo tego, że mamy już kwiecień to myślę, iż warto się nieco cofnąć do ubiegłego roku ….. bo mam wrażenie, że odkąd prawie 6 lat temu wraz z Krzyśkiem Kęsikiem przejęliśmy pracę szkoleniową nad młodymi pływakami ‘Foki” ..… był to najowocniejszy sezon, a zapewne i najlepszy w 18 letniej historii ‘Foki”. Czas tym bardziej dobry, gdyż podsumowano także osiągnięcia sportowe minionego roku w gminie i czworo naszych pływaków otrzymało nagrody  Burmistrza – Hanna Aleksandrowicz, Nadia Kucharczyk, Igor Włodarczyk i Mikołaj Balik.

Zawodnicy „grupy sportowej” FOKI w 2018 r. uczestniczyli łącznie w 23 zawodach pływackich różnej rangi – międzynarodowej, wojewódzkiej i regionalnej. To największa jak dotychczas ilość zawodów - zdobyliśmy łącznie 273 medale (136 złote, 71 srebrne, 66 brązowe), nieco mniej niż w sezonie ubiegłym, ale ze znacznie większą wagą.

W roku 2018 aż 80 rezultatów uzyskanych przez zawodników „Foki” zapisanych zostało wśród najlepszej setki wyników osiągniętych w Polsce w poszczególnych kategoriach wiekowych, natomiast 18 z nich znalazło się w pierwszej dziesiątce.

W klubowej klasyfikacji ogólnopolskiej w poszczególnych kategoriach wiekowych udało nam się zostać sklasyfikowanymi na całkiem przyzwoitych miejscach mimo, iż często balansowaliśmy na krawędzi minimalnej liczby zawodników. Trudno nam rywalizować z klubami, w których w jednym roczniku jest często więcej zawodników niż u nas we wszystkich, ale i tak nasze wyniki chyba nie są złe. W każdej wymienionej grupie klasyfikowanych jest ok. 200 klubów, natomiast my zajmowaliśmy w Polsce:

 • 10-latkowie w Drużynowym Wieloboju Pływackim – 21 miejsce;
 • 11-latkowie w Drużynowym Wieloboju Pływackim – 64 miejsce;
 • 12-latkowie w Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Młodzików – 63 miejsce;
 • 13-latkowie w Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Młodzików – 36 miejsce;

Najpiękniejsze brylanty szlifuje się w małych warsztatach, a nie w fabrykach i zgodnie z tą zasadą my szlifowaliśmy nasze brylanty, które indywidualnie nas nie zawiodły:

 • Olga Parol powołana została do kadry narodowej juniorów Polskiego Związku Pływackiego;
 • Olga Parol, Oskar Burzyński i Igor Grzesik powołani zostali do kadry wojewódzkiej juniorów Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Pływackiego w Szczecinie;
 • Olga Parol, Oskar Burzyński i Igor Grzesik podjęli naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie kontynuując karierę w barwach MKP Szczecin. Dołączył do nich Igor Włodarczyk.

W klasyfikacji Zachodniopomorskiej Ligi Pływackiej:

 • Nadia Kucharczyk zajęła 1 miejsce indywidualnie wśród dziewcząt 10 letnich;
 • Alicja Raźniewska zajęła 2 miejsce indywidualnie wśród dziewcząt 10 letnich;
 • Mikołaj Balik zajął 1miejsce indywidualnie wśród chłopców 11 letnich:
 • FOKA zajęła 4 miejsce w klasyfikacji drużynowej.

W klasyfikacji Grand Prix Województw Zachodniopomorskiego i Lubuskiego:

 • Olga Parol zajęła 1 miejsca w klasyfikacji indywidualnej stylu zmiennego i motylkowego dziewcząt 13 letnich;
 • Oskar Burzyński zajął 1 miejsca w klasyfikacji indywidualnej stylu zmiennego i motylkowego chłopców 12 letnich;
 • Hanna Aleksandrowicz zajęła 2 miejsca w klasyfikacji indywidualnej stylów zmiennego i motylkowego wśród dziewcząt 12 letnich;
 • W Międzynarodowym Mitingu Pływackim „Szukamy Młodych Talentów” w Herbach k/Lublińca zawodnicy UKS Foka zdobyli 6 medali (4 złote i 2 brązowe);
 • W Ogólnopolskim Drużynowym Wieloboju Pływackim Dzieci 10 lat Nadia Kucharczyk została najlepszą zawodniczką;

Tych sukcesów było znacznie więcej i trudno je tu wszystkie wymienić…           

 Niezaprzeczalnie naszą „gwiazdą sezonu” była Olga Parol, która w Okręgu Zachodniopomorskim była klasą sama dla siebie. Jej osiągnięcia były dostrzegane dużo  szerzej, bo  w całej Polsce, co zaowocowało powołaniem Jej do kadry Polski Juniorów. Można śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że była jedną z trzech najlepszych w Polsce zawodniczek w swojej kategorii wiekowej. Niestety w tych kategoriach nie rozgrywa się jeszcze bezpośrednich Mistrzostw Polski, bo jestem przekonany, że mielibyśmy dla „Foki” medal i to nie jeden!  OLGA, to niewątpliwie nasze „złote dziecko” – wygrywała niemal wszystkie swoje starty.

Takich „złotych dzieci” ujawniło się nam więcej – niewiele ustępował Oldze Oskar Burzyński, który w okręgu wśród chłopców z rocznika 2006 nie miał sobie równych, natomiast osiągane przez niego wyniki w rankingu ogólnopolskim plasowały się w ścisłej czołówce. To kolejny nasz zawodnik, który ze startu na start bił rekord życiowy. Warto też wspomnieć, że już w pierwszym starcie jako zawodnik MKP Szczecin poprawił wieloletnie rekordy tego klubu. Chyba jest moc!!!

Także do czołówki okręgu w tej kategorii wiekowej zaliczała się Hania Aleksandrowicz i tylko tajemnicą decydentów pozostaje pytanie dlaczego nie powołano jej do reprezentacji województwa.

W roczniku 2007 „wystrzelił” Mikołaj Balik mocno rywalizujący o czołowe lokaty w Zachodniopomorskiej Lidze Pływackiej i ostatecznie ją wygrywając.

Z kolei młodsza o rok Nadia Kucharczyk zgodnie z naszymi przewidywaniami powoli, ale sukcesywnie zdominowała swój rocznik, także wygrywając Zachodniopomorską Ligę Pływacką z ogromną przewagą nad ryalkami oraz najważniejsze zawody jakimi jest Ogólnopolski Drużynowy Wielobój Pływacki.  Tuż za nią plasowała się Alicja Raźniewska.

 Dla niezorientowanych takie sukcesy mogą wydawać się śmieszne, ale odkąd  Zachodniopomorską Ligę Miast przekształcono w Zachodniopomorską Ligę Pływacką i do rywalizacji dołączyły największe kluby okręgu, czyli MKP Szczecin i „Znicz” Koszalin, poziom rywalizacji wzrósł znacznie i zajęcie wysokiej lokaty, nie mówiąc już o wygrywaniu jest dla młodego zawodnika nie lada osiągnięciem.

Wymienieni wyżej zawodnicy FOKI zdobywali te najbardziej spektakularne laury, ale tak naprawdę to na wyróżnienie zasługują wszyscy, bo w każdym roczniku wszyscy indywidualnie osiągali sukcesy, uzyskiwali świetne rezultaty i nie rzadko zdobywali medale. Każdy rocznik stanowił też silną i liczącą się w okręgu drużynę, co nie raz udowadnialiśmy w wyścigach sztafetowych oraz w klasyfikacjach medalowych i punktowych.

Na te wyniki pracowali wszyscy. W roczniku 2005 byli to jeszcze Katarzyna Kozikowska i Kacper Kurek. W roczniku 2006 Nikola Błaszczyk, Antonina Mężykowska i Marcel Olszewski. Rocznik 2007 Zofia Wadecka, Zofia Lisiak, Julia Kęsik, Martyna Otocka, Amelia Juszczak i Jakub Brzęczek. W 2008 Amelia Maksymek, Gabriela Kurek, Jakub Dokurno, Jeremi Szewczyk, Aleksander Garbicz i Ludwik Tomaszczuk.

Do grupy sportowej dołączyło też kilkoro młodszych zawodników, z rocznika 2009 i 2010 -  Urszula Sitko, Dominika Majewska, Alex Modrzejewski, Piotr Kozicz, Jakub Janiszewski i Ignacy Nowakowski. Widać jeszcze u nich braki techniczne, braki kondycyjne, ale nie można odmówić im chęci do pracy no i mamy nadzieję, że niedługo dołączą do tych najlepszych … ale co tu kryć …dużo pracy ich i naszej aby to osiągnąć!

Podsumowując ten rok nie sposób nie wspomnieć o tym, że kolejne nasze dzieci – Olga Parol, Oskar Burzyński i Igor Grzesik, a od półrocza i Igor Włodarczyk, postanowiły kontynuować swoją przygodę ze sportem, z pływaniem na poważnie i rozpoczęły naukę w Centrum Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie przechodząc jednocześnie do MKP Szczecin. Dołączyły do trenujących tam już od roku Alana Kurka, Łukasza Kęsika i Bartka Pieńkowskiego. W tej chwili nasi wychowankowie  stanowią tam naprawdę silną grupę i silne wsparcie dla tego klubu, co raz po raz udowadniają uzyskując świetne wyniki i zajmując wysokie lokaty, czy wręcz wygrywając zawody różnej rangi. Z jednej strony nieco szkoda, bo mogli jeszcze przynajmniej przez rok reprezentować  „Fokę” i Choszczno i być może niedługo zdobyć dla nas medale Mistrzostw Polski, ale z drugiej … taka jest polityka naszego Klubu -  ułatwiać i umożliwiać najzdolniejszym dzieciom rozwój kariery zawodniczej w innych większych i zasobniejszych klubach, bo zdajemy sobie sprawę, iż nasze możliwości organizacyjne i finansowe są nieco ograniczone. Nie zmienia to faktu, że zawsze kibicujemy im jak swoim, śledzimy ich poczynania no i jesteśmy z nich mega dumni!!!

 Ja osobiście mam też przeczucie, że wśród nich i ich młodszych kolegów dochowamy się zawodnika rangi międzynarodowej … a może i nie jednego???

To wszystko i te wyniki nie były dla nas trenerów wielkim zaskoczeniem, bo widzieliśmy ile pracy w treningi wkładają dzieciaki, no i jaką pracę my wykonaliśmy. Dla nas było to kwestią czasu. Już sezon poprzedni pokazał, że w dzieciakach z „Foki” drzemie wielki potencjał, który nieskromnie pisząc, potrafiliśmy wykrzesać. Oczywiście te sukcesy to nie tylko moja i Krzyśka zasługa gdyż zawsze bardzo mocno wspierały nas Aneta Tuszyńska-Parol i Magda Masło zwłaszcza w zajęciach na sali i atletyce terenowej, a i Andrzej Zakrzewski oraz Wojtek Sieńko dołożyli swoje cegiełki. Nie można też pominąć i nie doceniać zaangażowania rodziców oraz działaczy „Foki” – bardzo Wam wszystkim dziękujemy!

Liczymy, że obecny rok, mimo ciągłych niespodziwanych przeszkód nie będzie gorszy …może już jutro w trakcie finałowej rundy Zachodniopomorskiej Ligi Pływackiej to pokażemy???

A! warto też wspomnieć, że dwukrotnie organizowaliśmy zawody w tym jedne o zasięgu ogólnopolskim – Drużynowe Mistrzostwa Choszczna. Drugimi była jedna z rund Zachodniopomorskiej Ligi Pływackiej. Obie imprezy wysoko oceniono i prawdopodobnie wpiszą się one na stałe w kalendarz zawodów pływackich. Dostrzeżono i zazdroszczono nam przy tej okazji zaangażowania w organizację i przebieg rodziców, naszej starszej klubowej młodzieży no i sympatyków. A wszystko w ramach społecznikostwa!

Waldek Mężykowski