Międzynarodowy debiut FOKI!

Od piątku 19 lutego do niedzieli 21 piętnastoosobowa o, przepraszam szesnastoosobowa – bo mieliśmy też reprezentanta w kategorii MASTERS - ekipa zawodników „FOKI” uczestniczyła w międzynarodowych zawodach pływackich „Poznań International Swimming Cup”, które odbywały się oczywiście w Poznaniu na obiekcie „Term Maltańskich”.

IMG 1886

IMG 1600

zobacz:

link do relacji telewizyjnych:

Według organizatorów to największe tego typu zawody w Polsce i chyba to prawda, bo uczestniczyło w nich aż 1036 zawodników reprezentujących 109 klubów z 5 państw – Białoruś, Litwa, Niemcy, Norwegia i cała Polska. Rozpiętość wiekowa był bardzo duża. Mogliśmy obserwować zmagania najmłodszych 8 i 9 latków, ale także grupy wiekowe 10, 11, 12-13, 14-15, 16 lat i starsi oraz kategoria MASTERS. Łącznie odbyło się około 5000 startów!

Pojechaliśmy tam głównie po to aby zdobywać nowe doświadczenia, a można śmiało stwierdzić, że po raz kolejny pokazaliśmy, że naprawdę jesteśmy dobrzy i nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów. Mamy w Choszcznie bardzo utalentowane i uzdolnione pływacko dzieci i szkoda byłoby taki potencjał zmarnować!!! Wróciliśmy z tarczą, choć wróżono nam klęskę! Łącznie zdobyliśmy 17 medali (4 złote, 5 srebrnych i 8 brązowych) co dało nam bardzo wysoką 19 lokatę w klasyfikacji końcowej, choć po ilości medali bylibyśmy na miejscu 9. Trzeba koniecznie dodać, że dwa złote medale zdobył trener Krzysztof KĘSIK startujący w kategorii MASTERS.

Wiele klubów w tej statystyce wyprzedziło nas właśnie ilością medali zdobywanych w kategorii MASTERS, które też zaliczały się do klasyfikacji. Zajęliśmy też wiele bardzo dobrych miejsc w tym kilka tuż za podium czy w pierwszej dziesiątce.

Wśród startujących było wielu znakomitych zawodników rangi światowej m.in.:

• Katarzyna Baranowska – finalistka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie na dystansie 200m stylem zmiennym, trzykrotna mistrzyni Europy z Triestu i Helsinek, rekordzistka Polski;
  • Diana Sokołowska – najmłodsza uczestniczka Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w kadrze Polski, 5. zawodniczka Mistrzostw Europy Juniorów;
  • Michał Chudy – brązowy medalista Igrzysk Europejskich 2015 w Baku w sztafecie i dwukrotny finalista mistrzostw świata juniorów Singapurze, mistrz Polski 2015 na 100 m stylem zmiennym;
  • Kacper Majchrzak – uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012, finalista Mistrzostw Świata w Kazaniu 2015, finalista Mistrzostw Europy, aktualny Mistrz Polski na 200 m stylem dowolnym, członek Kadry Narodowej.

A także wielu czołowych zawodników Polski w kategorii juniorów-medalistów Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy i innych imprez międzynarodowych.

Do tego jeszcze bardzo silni w każdej kategorii wiekowej Białorusini z kilku klubów oraz reprezentacja Regionu Mińsk, nieźli Niemcy i całkiem przyzwoite ekipy Norwegów i Litwinów. Zresztą słabeuszy tam nie było i rywalizacja w każdej grupie wiekowej była bardzo zacięta. Można śmiało powiedzieć, że miejsce w pierwszej trzydziestce, zwłaszcza w kategoriach
10 do 15 lat, gdzie zawodników było najwięcej, to już niezłe osiągniecie. Było co oglądać, kogo podpatrywać, ale i z kim rywalizować. Całość dopełniała świetna oprawa w stylu amerykańskiego show co powodowało, ze zobaczyliśmy pływanie w zupełnie innym świetle. Okazuje się, że ten sport wcale nie musi być nudny i monotonny jak niektórzy twierdzą!

IMG 1889

IMG 1918

No i oczywiście nie można pominąć tego, że gościem specjalnym imprezy była Otylia JĘDRZEJCZAK, której przedstawiać chyba nie muszę. Każdy mógł zrobić sobie z Nią fotkę i zamienić kilka słów co skrzętnie wykorzystał Barek Pieńkowski, „zamęczając” Mistrzynię pytaniami.

Myślę, że pomimo wysokich kosztów wyjazdu, które w dużej części pokryli rodzice naszych zawodników (kilkoro wsparło nas swoją obecnością) oraz ogromnego zmęczenia dzieci – łącznie przez 3 dni ok 30 godzin na basenie i wiele startów– było warto! Nie tylko ze względu na to, że zdobyliśmy medale, ale przede wszystkim dlatego, że nasze dzieci współtworzyły sport na najwyższym poziomie, obcowały z zawodnikami z „pierwszej ligi” a przez to, mam nadzieję, same poczuły swoją wartość i wyzbyły się wszelkich kompleksów. Oczywiście nie wszyscy zdobywali medale, ale wszyscy poprawiali swoje życiówki i wszyscy godnie reprezentowali „Fokę” i Choszczno i za to im gratulujemy i dziękujemy!

A oto niektóre wyniki:

200 zmiennym – XIII miejsce

100 m zmiennym – XIV miejsce

IMG 1508

Ponadto w kategorii 12-13 lat "Fokę" reprezentowali Łukasz Kęsik, Alan Kurek i Bruno Fidos a w kategorii 14-15 lat Michalina Mężykowska. Im nie udało się zająć czołowych miejsc.

No i pozostała jeszcze jedna kategoria w której mieliśmy swojego reprezentanta:

MASTERS

Trener Krzysztof Kęsik    100 m dowolnym – złoty medal

100 m motylkowym- złoty medal

IMG 1785

Mimo potężnej tremy, po blisko 20 latach ponownie stanął na słupku startowym jako zawodnik i jak widać nie zawiódł!!! GRATULACJE za odwagę, za wyniki (całkiem niezłe) i za medale! Już zapowiedział, że to nie był jednorazowy powrót na start! Trzymamy za słowo i...odrazu nasówa się myśl...a może stworzyć "FOKA Team Masters"? Kto chetny?

Pełne wyniki oraz relacja filmowa z zawodów na stronie megatiming.pl