Mocny akcent na koniec sezonu!

"Foka" na 2 miejscu w województwie

w Drużynowym Wieloboju Pływackim 10-cio latków!

DSCN9392

1 i 2 czerwca w Szczecinie w ramach Ogólnopolskich Drużynowych Zawodów Pływackich zawodników 10 i 11-letnich odbył się Drużynowy Wielobój Pływacki. Są to najważniejsze w roku zawody dla tych grup wiekowych, gdyż są jednocześnie Mistrzostwami Województwa i korespondencyjnymi Mistrzostwa Polski. Ich regulamin określony jest centralnie przez Polski Związek Pływacki. Takie same zawody przeprowadza się we wszystkich województwach, a na koniec wyniki są zestawiane i porównywane - na ich podstawie tworzony jest natomiast ranking ogólnopolski.

DSCN9433

Po pierwszym dniu, kiedy odbywały się konkurencje w stylu dowolnym i klasycznym nie wyglądało to dla nas obiecująco. Choć trzy brązowe medale były przyzwoitym osiągnięciem, to szczerze mówiąc nasze oczekiwania były nieco większe. Chyba niektórzy „spalili” się na starcie i popłynęli poniżej swoich możliwości. Dla całej drużyny z rocznika 2005 był to pierwszy start na basenie olimpijskim ”Floatin Arena” i pierwsze zawody tej rangi, więc stres mógł się pojawić.

W drugim dniu nastąpiła mobilizacja, stres ustąpił, basen został rozpoznany, co od razu wpłynęło na osiągane rezultaty - dwa złota, srebro i dwa brązy oraz bardzo dobre pozostałe wyniki pokazały na co tak naprawdę nas stać. Kulminacją był wyścig chłopców na 100 m zmiennym, gdzie o pierwsze miejsce rywalizowali ze sobą Igor Grzesik i Bartłomiej Pieńkowski, a Kacper Kurek i Igor Włodarczyk spisali się równie świetnie. Ostatecznie chłopcy drużynowo zajęli 2 miejsce, a dziewczęta 3 (przegrywając drugie miejsce jedynie o dwa małe punkty) wyprzedzając kolejną drużynę o blisko 400 .

Łącznie w tej grupie wiekowej zajęliśmy doskonałe 2 miejsce w województwie!!!

Osiągnięty przez naszych pływaków rezultat jest ogromnym sukcesem potwierdzającym, że zawodnicy „Foki” z rocznika 2005 (10 lat) obecnie należą do czołówki w województwie i … chyba śmiało można powiedzieć, że  do najlepszych w Polsce! Świetne wyniki indywidualne złożyły się na 2 miejsce drużynowe w województwie i jak wynika z naszej wstępnej analizy może pozwolić uplasować się na ok. 20 miejscu w Polsce! W zachodniopomorskim wyprzedzili nas tylko zawodnicy MKP Szczecin - pokonaliśmy między innymi „Znicz” Koszalin, „Neptun” Stargard, „Marlin” Gryfino oraz pozostałe z dziewięciu startujących klubów. Z dużym prawdopodobieństwem można też stwierdzić, że zarówno Bratek jak i Igor znajdą się w czołowej dwudziestce w Polsce w klasyfikacji indywidualnej!

Bartłomiej Pieńkowski zdobywając złoty medal na 50 m stylem grzbietowym, srebrny 100 m stylem zmiennym i brązowy na 50 dowolnym oraz 5 miejsce na 50 klasycznym w wieloboju okazał się najlepszym zawodnikiem w naszym województwie! Tuż za nim na 2 miejscu w klasyfikacji punktowej uplasował się Igor Grzesik zdobywając złoto na 100 zmiennym oraz brąz 50 klasycznym, a także zajmując 4 miejsce na 50 dowolnym i 5 na 50 grzbietowym. Duży wkład punktowy do klasyfikacji drużynowej wniosła też Olga Parol zajmując wśród dziewcząt 3 miejsce z dorobkiem trzech brązowych medali – 50 dowolnym, 50 grzbietowym i 100 zmiennym, a także 4 miejsce na 50 klasycznym. Świetnie też zaprezentowali się pozostali, zwłaszcza chłopcy. Kacper Kurek ostatecznie zajął w wieloboju 7 miejsce, a Igor Włodarczyk 9. Do ogólnej puli ważne punkty dołożyły też Małgorzata Strzelczyk, Emilia Furs i Katarzyna Kozikowska.

DSCN9390

Warto też podkreślić, ze czas 1:24,67 uzyskany przez Igora Grzesika na 100 zmiennym po wstępnej analizie wszystkich wyników uzyskanych w tegorocznych zawodach tego cyklu, z dużym prawdopodobieństwem może okazać się piątym rezultatem w Polsce!

Równocześnie odbywała się rywalizacja 11-to latków, gdzie niestety nie udało się zdobyć medalu, choć było bardzo blisko, bo Łukasz Kęsik dwukrotnie zajmował 4 lokaty i dwukrotnie 5, przegrywając w wyścigu na 50 m stylem motylkowym o długość dłoni, a Iga Czerniawska w każdej konkurencji była w pierwszej dziesiątce – 5, 6, 8 i 9. Trzeci nasz reprezentant – Alan Kurek plasował się w połowie stawki. Ostatecznie Łukasz w wieloboju zajął 4 lokatę, Iga 6, a Alan był 24. Tu nie liczyliśmy na sukces drużynowy z uwagi na „skąpość” składu, ale i tak zajęliśmy znaczcą 6 lokatę w województwie. Trzeba też podkreślić, że wszyscy nasi zawodnicy z tego rocznika po raz pierwszy popłynęli bardzo trudną i męczącą konkurencję 200 m stylem zmiennym i chyba zabrakło doświadczenia, zwłaszcza w rozłożeniu sił. Uważamy jednak, że było to dla nich cenne i wskazane doświadczenie, które być może zaprocentuje już w przyszłym sezonie.

DSCN9435

Cieszą oczywiście indywidualne sukcesy i osiągnięcia naszych zawodników, ale jako trenerzy oceniamy, że miejsce zajęte przez drużynę 10-cio latków jest najważniejszym i najcenniejszym osiągnięciem, bo jest jakby podsumowaniem całorocznej pracy wszystkich dzieci, ale także i naszej - trenerów, począwszy od podstawowej nauki pływania, aż do regularnego treningu sportowego. Jest także wskaźnikiem jaki obecnie reprezentuje poziom sportowy w naszym klubie i jaki jest potencjał w naszych dzieciach, mimo stosunkowo małego zasobu ludzkiego i finansowego.

Czy ten potencjał nie należałoby wykorzystać chociażby poprzez stworzenie na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum klas sportowych !?!

Oczywiście podane wyniki w ogólnopolskich rankingach są tylko szacunkowe i opierają się na naszych obliczeniach z dostępnych danych z pozostałych zawodów, które odbyły się w Polsce.  Z niecierpliwością oczekujemy więc na oficjalne tabele rankingowe publikowane przez Polski Związek Pływacki - o czym zapewnie poinformujemy.

Tym mocnym akcentem zakończyliśmy sezon 2014/2015!

Link do pełnych wyników: