Standardy Ochrony Małoletnich

w Uczniowskim Klubie Sportowym

„FOKA”

 

PROCEDURY PODEJMOWANIA INTERWENCJI ROZDZIAŁ:

ROZDZIAŁ 1 PRZEMOC RÓWIEŚNICZA

  1. 1. Zasady interwencji dla Małoletnich będących świadkiem lub ofiarą przemocy rówieśniczej:
  2. a) Jak najszybciej należy powiadomić Trenera i/lub Instruktora Klubu, informując także o swoich podejrzeniach, że któryś z Małoletnich doznaje przemocy. Jeśli zdarzenie jest niebezpieczne, a w pobliżu nie ma nikogo dorosłego, bezzwłocznie należy zadzwonić pod numer alarmowy 112.
  3. b) Osobie poszkodowanej powinno się okazać wsparcie poprzez życzliwe słowa, okazywanie empatii i wyrażanie dezaprobaty dla osób stosujących przemoc, absolutnie nie przyłączając się do dokuczania i rozpowszechniania hejtu.
  4. 2. Standardy dla rodziców Małoletnich doświadczających przemocy:
  5. a) Małoletniemu okazuje się bezgraniczne zrozumienie, nie komunikując mu, że mogło przyczynić się swoim zachowaniem do tego, że stało się ofiarą zachowań przemocowych, a podkreślając, że to zachowanie sprawcy jest nieakceptowane.
  6. b) Rodzice informują Klub, jeśli ich dziecko jest ofiarą lub sprawcą przemocy rówieśniczej w związku z udziałem w treningach lub innych aktywnościach w Klubie, aktywnie współpracując z personelem w celu rozwiązania problemu.
  7. c) W przypadkach, gdy Małoletni stał się poszkodowanym zachowaniem, które ścigane jest z oskarżenia prywatnego, rodzice podejmują po sugestii Klubu właściwe kroki prawne.
  8. 3. Standardy interwencji podejmowanych przez personel Klubu:
  9. a) Personel Klubu bezwzględnie przestrzega zasad Klubu w zakresie zgłaszania incydentów przemocy.
  10. b) Interweniujący Trener i/lub Instruktor musi zadbać o bezpieczeństwo Małoletniego i odseparować go od agresywnego Uczestnika, jeśli zdarzenie przemocowe trwa.
  11. c) Ujawniający przemoc Trener i/lub Instruktor sporządza notatkę opisującą uzyskane informacje lub przebieg zdarzenia, celem przekazania jej osobie odpowiedzialnej za rejestrowanie zdarzeń i realizowanie Standardów.
  12. d) Trener i/lub Instruktor przeprowadza rozmowę z Małoletnimi, a następnie kontaktuje się z ich rodzicami. W przypadku zdarzenia, w wyniku którego doszło do uszczerbku na zdrowiu, wykorzystania seksualnego i/lub innych zachowań wyczerpujących znamiona przestępstwa ściganego z urzędu, informowany jest Zarząd Klubu, który powiadamia Policję (interwencyjnie, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie i/lub gdy rodzice odmawiają przyjazdu) lub sąd rodzinny (wysłanie zawiadomienia o możliwości popełnienia czynu karalnego/przestępstwa).
  13. e) W przypadku zdarzenia incydentalnego (celowe popchnięcie lub szturchnięcie nie będące elementami treningu, celowe ośmieszenie, celowy niestosowny komentarz) Trener i/lub Instruktor wraz z Małoletnim, a w przypadku bardziej poważnego zdarzenia incydentalnego także z rodzicami, opracowują działania naprawcze i rozważają zastosowanie kary statutowej. W przypadku kolejnego zdarzenia z udziałem tych samych osób, należy zastosować środek oddziaływania wychowawczego lub powiadomić sąd rodzinny (postępowanie o demoralizację lub wgląd w sytuację rodzinną u dziecka poniżej 10. roku życia).

ROZDZIAŁ 2 PRZEMOC DOMOWA (KRZYWDZENIE MAŁOLETNIEGO W RODZINIE)

  1. 1. W przypadku uzyskania przez Trenera i/lub Instruktora podejrzenia, że Małoletni jest krzywdzony lub zaniedbywany przez rodziców, ma on obowiązek przekazania tej informacji Zarządowi i sporządzić notatkę służbową. Oznakami przemocy mogą być dostrzeżone przez Trenerów i/lub Instruktorów ślady pobicia, unikanie sytuacji odsłaniania ciała przy przebieraniu się, noszenie długich rękawów/nogawek bez względu na warunki pogodowe itp., ale też dostrzegalne zmiany w zachowaniu się Małoletniego, w tym sytuacji dydaktycznej (pogorszenie umiejętności, gorsza frekwencja).
  2. 2. Członek Zarządu organizuje spotkanie z rodzicami Małoletniego, którego podejrzenie dotyczy, przekazując im uzyskane informacje, dostępne formy pomocy dla rodziny w kryzysie oraz w przypadku potwierdzenia zgłoszenia, o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia Małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura/ Policja; sąd rodzinny; procedura „Niebieskie Karty”; ośrodek pomocy społecznej). Spotkanie jest protokołowane przez Członka Zarządu.
  3. 3. Jeśli zgłoszenie potwierdziło się, a sprawcą jest jeden z rodziców, w obecności drugiego z rodziców, innej osoby najbliższej dla Małoletniego lub pełnoletniej osobie wskazanej przez Małoletniego, Członek Zarządu, Trener lub Instruktor wszczyna procedurę „Niebieskie Karty”, wypełniając formularz „Niebieska Karta – A”, a formularz „Niebieska Karta – B” przekazuje rodzicowi, osobie najbliższej lub pełnoletniej osobie wskazanej przez Małoletniego. Wypełniony formularz „Niebieska Karta – A” wskazany Członek Zarządu Klubu niezwłocznie przekazuje przewodniczącemu zespołu interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w terminie nie później niż 5 dni roboczych od wszczęcia procedury. Kopię wypełnionego formularza pozostawia się w Klubie.
  4. 4. Ponadto Zarząd Klubu lub osoba wyznaczona (zgodnie z zapisami w Rozdziale 5) może poinformować inną instytucję spośród wskazanych w ust. 2, w zależności od zdiagnozowanego typu przemocy, a dalszy tok postępowania leży w kompetencjach tej instytucji.
  5. 5. Całość podjętych działań dokumentowana jest w formie protokołów i notatek służbowych, które udostępnione są na żądanie instytucji prowadzącej postępowanie karne. Tworzona jest także karta przebiegu interwencji.
  6. 6. W sytuacji stwierdzenia, że zgłoszenie jest bezzasadne i nie dochodzi do krzywdzenia Małoletniego, Członek Zarządu lub inna osoba uczestnicząca w spotkaniu, o którym mowa w ust.2, sporządza notatkę z zakończenia procedury, przy czym zlecone zostaje dalsze obserwowanie sytuacji Małoletniego.
  7. 7. W przypadku braku współpracy ze strony rodziców, niewywiązywania się z założeń planu pomocy, unikania kontaktu z przedstawicielami Klubu, Zarząd pisemnie wnioskuje do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację rodzinną, przekazując poczynione ustalenia.
  8. 8. Zarząd opracowuje plan wsparcia Małoletniego, w którym zawarte zostają wskazania dotyczące podjęcia przez Klub działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa, oferowane Małoletniemu i jego rodzicom formy wsparcia psychologiczno - pedagogicznego i informacje o skierowaniu Małoletniego/rodziny do specjalisty spoza Klubu.
  9. 9. W przypadku, gdy Małoletni doświadcza przemocy ze strony osoby najbliższej z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego i/lub zagrożone jest jego życie i zdrowie, powoływany jest przez Zarząd Klubu zespół interwencyjny, w skład którego wchodzi Członek Zarządu i inny Trener lub Instruktor (lub drugi Członek Zarządu):
  10. a) zespół interwencyjny zapewnia bezpieczeństwo Małoletniemu i odseparowuje go od rodzica podejrzanego o krzywdzenie, jednocześnie alarmowo powiadamiając Policję, w której kompetencjach leży dalsze postępowanie;
  11. b) opracowywany jest plan pomocy Małoletniemu zgodnie z wytycznymi z ust. 6;
  12. c) w przypadku otrzymania wniosku o udzielenie informacji o Małoletnim od uprawnionej przepisami instytucji (sąd rodzinny, sąd karny, Policja, ośrodek pomocy społecznej, zespół interdyscyplinarny, grupa diagnostyczno – pomocowa), Zarząd Klubu jest zobowiązany do przygotowania takiej informacji.

ROZDZIAŁ 3 KRZYWDZENIE MAŁOLETNIEGO PRZEZ OSOBĘ WSPÓŁPRACUJĄCĄ Z KLUBEM

  1. 1. Osoba, która uzyskała informację, że Małoletni jest krzywdzony przez osobę współpracującą z Klubem (w tym przez Trenera, Instruktora lub Członka Zarządu) przekazuje ją osobie wyznaczonej do zgłaszania incydentów (zgodnie z rozdziałem 5 Standardów) wraz ze sporządzoną notatką służbową. Notatka służbowa może mieć formę pisemną lub elektroniczną.
  2. 2. W przypadku, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie Małoletniego, niezwłocznie przez osobę ujawniającą krzywdzenie powiadamiana jest alarmowo Policja, a w zgłoszeniu podawane są dane osoby zgłaszającej, dane Małoletniego oraz dane osoby podejrzanej o krzywdzenie, a także wszystkie znane fakty w sprawie. Osoba zawiadamiająca w tej sytuacji wypełnia również kartę przebiegu interwencji.
  3. 3. Zarząd Klubu natychmiastowo odsuwa osobę współpracującą z Klubem od wszelkich form kontaktu z Uczestnikami (nie tylko pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy i wzywa osobę, której dotyczy zgłoszenie, na rozmowę wyjaśniającą, w której uczestniczy Zarząd oraz Trener i/lub Instruktor Małoletniego, protokołujący przebieg spotkania.
  4. 4. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony Trenera i/lub Instruktora, osoba ta nie uczestniczy w spotkaniu, o którym mowa w ust. 3.
  5. 5. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony Członka Zarządu Klubu, działania interwencyjne prowadzi inny Członek Zarządu Klubu.
  6. 6. Podczas spotkania omówiona zostaje sytuacja Małoletniego i zasadność podejrzeń, a także wypracowany zostaje sposób postępowania w tej sytuacji. W protokole ze spotkania zawarte zostają opracowane wnioski i postanowienia.
  7. 7. W przypadku potwierdzenia podejrzeń Zarząd informuje o zdarzeniu rodziców krzywdzonego Małoletniego oraz pisemnie odpowiednie służby (Policję/prokuraturę), składając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Opracowywany jest plan wsparcia Małoletniego, z którym zapoznawany jest Małoletni i jego rodzice.
  8. 8. W przypadku ustalenia, że zachowania osoby współpracującej z Klubem związane są np. ze stosowaniem krzyku w kierunku Małoletniego albo niestosownych komentarzy, Zarząd przeprowadza rozmowę dyscyplinującą z tą osobą, a jeśli nie przyniesie ona skutków, podejmuje się kroki zgodne z kodeksem pracy i innymi przepisami prawa. 5

ROZDZIAŁ 4 MAŁOLETNI MOLESTOWANY SEKSUALNIE

Czyny zabronione i przepisy chroniące dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym to m.in.: - art. 197 kodeksu karnego (dalej: kk) – zgwałcenie; - art. 198 kk - wykorzystanie seksualne dziecka na skutek jego bezradności i/lub niepoczytalności; - art. 199 kk - nadużycie stosunku zależności dziecka od innej osoby lub wykorzystanie krytycznego położenia dziecka w celach seksualnych; - art. 200 kk - kontakt seksualny z dzieckiem poniżej 15. roku życia; - art. 200a kk - grooming - nawiązywanie z dzieckiem do 15. roku życia kontaktu przy użyciu nowych technologii w celu spotkania i nakłonienia dziecka do obcowania płciowego lub w celu produkowania bądź utrwalania treści o charakterze pornograficznym za pomocą groźby, wprowadzenia dziecka w błąd, wyzyskania błędu albo wykorzystania jego niezdolności do należytego pojmowania sytuacji; - art. 202 § 3-5 kk - pornografia z udziałem dzieci. W sytuacji podejrzenia, że Małoletni został pokrzywdzony którymś z wymienionych wyżej przestępstw, należy bezwzględnie zawiadomić organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka: - zawiadomienie należy złożyć do instytucji właściwej ze względu na miejsce popełnienia przestępstwa; - zawiadomienie składa osoba uprawniona do reprezentowania Klubu - złożenie zawiadomienia powinno nastąpić nawet bez uzyskania zgody rodziców pokrzywdzonego Małoletniego, poinformowanie ich o działaniach Klubu zależy od woli osoby składającej zawiadomienie. Wcześniej należy zorganizować spotkanie z rodzicami, którego celem będzie poinformowanie o uzyskanych informacjach lub o zaobserwowanych zachowaniach i wypowiedziach Małoletniego wskazujących na doświadczenie wykorzystywania seksualnego, a także wskazanie rodzicom miejsc świadczących pomoc osobom pokrzywdzonych przestępstwem. Rodziców należy poinformować o obowiązku podjęcia interwencji prawnej i wspólnie ustalić plan pomocy Małoletniemu (zapewnienie mu bezpieczeństwa, udzielenie klubowej pomocy psychologiczno - pedagogicznej, ewentualne skierowanie do specjalistycznej placówki wsparcia). W sytuacji podejrzenia, że sprawcą wykorzystywania seksualnego Małoletniego jest jego rodzic, do udziału w spotkaniu powinien być zaproszony rodzic niekrzywdzący.