W sobotę 3 czerwca basen „Milenium” w Kołobrzegu był miejscem gdzie przeprowadzono 4 finałową rundę

Zachodniopomorskiej Ligi Pływackiej sezonu 2016/2017.

W tej rundzie wywalczyliśmy 3 medale indywidualne (2 złote i 1 srebrny) oraz srebrny w konkurencji sztafetowej.

W finałowej klasyfikacji czworo naszych indywidualnie zostało nagrodzonych za wysokie lokaty końcowe a drużynowo zajęlismy III miejsce!

 18835491 1358737834215136 8913542176937063562 n

 

Do rywalizacji przystąpiło 165 młodych pływaczek i pływaków z 10 klubów naszego regionu, którzy przez cały sezon w kolejnych rundach gromadzili punkty decydujące o miejscu w końcowej tabeli klasyfikacyjnej w swoich grupach wiekowych – 11 oraz 10 lat i młodsi.

18813708 1358737327548520 7481546111347609367 n

Najlepiej w tej rundzie spośród naszych zaprezentował się Oskar Burzyński, który najpierw zdobył srebrny medal na 100 m stylem dowolnym nieznacznie przegrywając z reprezentantem gospodarzy, a następnie złoty deklasując swoich rywali w wyścigu na 200 m stylem zmiennym z czasem 2:51.13. Drugi zawodnik dopłynął do mety ponad 17 s za Oskarem.

Świetny występ odnotowała także Hanna Aleksandrowicz zdobywając także złoto na 200 m stylem zmiennym oraz 4 miejsce na 100 m stylem klasycznym. Blisko medalu była także Zofia Wadecka czwarta na 100 m stylem zmiennym oraz Antonina Mężykowska piąta na 100 m stylem dowolnym.

Wymieniona czwórka stanowiła także sztafetę 4 x 50 m stylem zmiennym w starszej grupie wiekowej, która po zaciętej walce zdobyła srebrny medal.

Na koniec zawodów podsumowano cały cykl nagradzając najlepszych „wieloboistów” wśród dziewcząt i chłopców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Tu także spośród naszych pływaków wyróżniono wspomnianą wyżej czwórkę! Wśród chłopców 11-letnich bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazał się Oskar Burzyński zdobywając 1422 punkty FINA (czas = odpowiednia ilość punktów wg Światowej Federacji Pływackiej) i o blisko 400 punktów wyprzedzając drugiego zawodnika. Wśród dziewcząt 11-letnich na trzecim miejscu uplasowała się Hanna Aleksandrowicz zdobywczyni 1674 punktów, a na piątej pozycji w tej kategorii Antonina Mężykowska – 1315 pkt. W grupie młodszej (10 lat i młodsi) najlepiej wypadła Zofia Wadecka – piąta pozycja (911 pkt).

W klasyfikacji końcowej drużynowo zajęliśmy trzecią pozycję ulegając tylko MKP Szczecin i „Zniczowi” Koszalin.

Warunkiem ujęcia w tej klasyfikacji było poprawne zaliczenie konkurencji w każdym stylu. Ten wymóg regulaminowy spowodował, że zawodnicy, którzy w poprzednich rundach uzyskiwali świetne wyniki słabszym startem albo jakimś błędem technicznym (dyskwalifikacja) lub absencją w rundzie finałowej przekreślali swoje szanse na dobre lokaty. To dotknęło także nas bo na te zawody z różnych powodów nie mogło pojechać kilkoro naszych zawodników, którzy mogli odegrać znaczące role w końcowej tabeli.

Może wydawać się, że w stosunku do lat ubiegłych nieco obniżyliśmy loty. Nic bardziej mylnego bowiem tegoroczna „Liga” odbywała się w innej formule niż dotychczas. Przede wszystkim do rywalizacji przystąpiły największe kluby regionu czyli MKP Szczecin i „Znicz” Koszalin co spowodowało, że wzrósł poziom konkurencji i ilość uczestników - dlatego o medale czy chociażby dobrą lokatę było znacznie trudniej. Często było tak, że dziesiątego zawodnika od złotego medalisty w danej konkurencji dzieliły ułamki sekund. Dlatego każdy udany start, który przede wszystkim wskazywał na postęp i rozwój poszczególnych zawodników cieszył! Nie bez znaczenia był też fakt, że dzięki przystąpieniu tych największych klubów nasze dzieci mogły „opływać” się na dużych basenach, szczególnie „Floating Arenie” w Szczecinie, gdzie w przyszłości – już w następnym tygodniu – będą uczestniczyły w ważnych zawodach. Takie zapoznanie z obiektem często ma duże znaczenie w osiąganych wynikach sportowych. Trzeba też wspomnieć, że dla tych najmłodszych, czyli zawodników z rocznika 2008 udział w tych zawodach był „przygotowaniem” do przyszłych sezonów i wyraźnie nauka przyniosła efekty, bo w tej ostatniej rundzie w wyścigu sztafetowym, pokonali wiele „starszych” sztafet!

W tym sezonie „Fokę” w Zachodniopomorskiej Lidze Pływackiej poza już wspomnianymi reprezentowali także  Nikola Błaszczyk,  Zuzanna Kozanecka,  Marcel Olszewski,  Piotr Goliszek,   Zofia Lisiak,  Julia Kęsik,  Martyna Otocka,  Mikołaj Balik,  Oliwier Pażontka,  Jakub Brzęczek,  Alicja Raźniewska, Nadia Kucharczyk,  Kalina Stężalska,  Jakub Dokurno  i  Jeremi Szewczyk.